Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Tatil Cenneti Alanya’da Gezilecek Yerler

Tatil cenneti Alanya, Türkiye’nin güneyinde yer alır. Tarihi yapıların yanı sıra doğal güzellikler ve sıcak iklimi ile yerli ve yabancı turistlerin tercih ettiği yerler arasında bulunur. Bulunduğu konum itibari ile tarih boyunca birçok medeniyetlere ev sahipliği yapmıştır.

Coğrafi konumundan ötürü medeniyetler tarafından inşa edilmiş ve günümüze kadar gelen tarihi yapılar mevcuttur. Frigler, Romalılar, Anadolu Selçuklu Devleti ve Osmanlı’ya kadar uzanan tarihi bulunur. Günümüzde dünyanın her yerinden ziyaretçi çeker. Gezilebilecek yerler arasında özellikle tarihi yapılar ve doğal güzelliler yer alır.

Sembolik Yapılar ile Kızıl Kule

Alanya’da ilk gezilecek yerler arasında yer alan Kızıl Kule, bölgenin sembolik yapılarını barındırır. Konum ve mimari açıdan oldukça dikkat çeken kuleyi ilçe merkezinden ziyaret edebilirsiniz.

13.yüzyıla ait olan kule, 1.Alaaddin Keykubat tarafından, denizden gelebilecek tehditleri önlemek amacı ile inşa edilmiştir. Şehri savunmak amacı ile inşa edilen Kızıl Kule, eğimli arazi üzerinde yer alır. Yapımında dikdörtgen kireç taşı ile devşirme ürünler kullanılarak inşa edilen kule, ihtişamlı görünümü ile dikkat çekiyor.

Sarkıt ve Dikitler İle Dim Mağarası

İlçede ziyaret edilmesi gereken doğal güzellikleri ile öne çıkan Dim Mağarası, ilçe merkezine 13 kilometre mesafede yer alır. Özel araçlar ile Ahmet Tokuş Bulvarı takip edilerek gezilebilir.

Deniz seviyesinden 232 metre yükseklikte bulunan mağarada 4 tane galeri bulunur. Oluşum ve görünüm açısından ilginç olan mağara, önemli tabiat harikalarındandır. Toplamda 360 metre uzunluğunda olan mağaranın genişliği ise 13 metredir. Tavanlarda sarkıt ve dikitler yer alır.

Tarihi Alanya Kalesi

İlçe merkezinin tarihi yarımada sınırlarında yer alan Alanya Kalesi, bölgede bulunan önemli tarihi yapılar arasındadır. İlçe merkezine 10 dakika mesafede yer alır. Çevresini kaplayan 6 kilometreye kadar uzanan surlar,  oldukça ihtişamlıdır. Bu görünümü ile birçok turistin ilgisini çekmektedir.

Şehre, denizden gelebilecek tehlikelere karşı 1221 yılında 1.Alaattin Keykubat döneminde kullanılmaya başlandı. Aynı dönemde birçok restorasyon çalışmalarına maruz kalmıştır.

Sıradışı Güzellikleri İle Sapadere Kanyonu

Sıra dışı güzellikleri ile öne çıkan Sapadere Kanyonu, dikkat çeken yapısı ve atmosferi ile ziyaret edilecek yerler arasındadır. İlçe merkezine 45 kilometre mesafede olan kanyonun içerisinde küçük doğal havuzlar yer alır. Kanyonda rahat gezilebilmesi için platformları inşa edilmiştir.

Bunun yanı sıra, Alanya merkezinde limana yakın olan Tophane gezilebilir. Denizden gelebilecek tehlikelere karşı savunmada önemli rol oynayan Tophane, askerlerin su ihtiyaçlarını karşılamak için de samıç inşa edilmiştir.

Alanya ilçesinde yer alan tabiat güzelliklerinin arasında yer alan Fosforlu Mağara’nın yanı sıra, Arkeoloji Müzesi’nde gezilecek yerler arasında yer alır. Alanya’dan yaklaşık 65 kilometre mesafede bulunan Manavgat sınırları içerisinde bulunan Side Antik Kent, günübirlik geziler için ziyaret edilebilir. Antik kent birçok medeniyetlere ev sahipliği yapmıştır.

Konforlu ve konaklama imkânı sunan Alanla ilçesinde tatillerinizi planlayarak tarihi ve doğal güzellikleri gezebilirsiniz.

Yorum Yap