Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Antalya’da Yelken Sporları Rehberi

Rüzgâr gücünün kullanıldığı yelken sporu, denizin mavisine âşık olmuş kişilerin vazgeçilmezleri arasında yer alır. Türkiye’nin farklı bölgelerinde; bu çok özel spor, son derece etkili bir şekilde yapılabilir. Antalya, yelken sporcularına hitap eden bir şehir olma özelliğine sahip. Dillere destan koyları bulunan Antalya, turizm cenneti olmasının yanı sıra yelken sporunda da ön plana çıkıyor. Eğer Antalya’da yelken sporu yapmak ve eşsiz bir şekilde konaklamak istiyorsanız Fener Konaklama olanaklarından faydalanabilirsiniz. Antalya’nın, manzarasıyla görenleri büyüleyen denizi ve göllerinde yelken yapmak isteyenler için işte Antalya’da yelken sporları rehberi!

Antalya’da Yelken Sporu Yapılacak Göller

Antalya’da yelken sporunu keyifli bir şekilde yapmanızı sağlayacak pek çok göl mevcut. Bunların her biri, yelken sporu için ideal özelliklere sahip. Köprülü Kanyon Milli Parkı’nda bulunan Manavgat Nehri, Termessos Milli Parkı sınırları içindeki Termessos Gölü; yelken sporu yapabileceğiniz göllerden sadece birkaçı.

Antalya’da seçtiğiniz bir göl üzerinde yelken sorunu yaparken dikkat etmeniz gereken çeşitli hususlar bulunuyor. Bu hususlar şu şekilde sıralanabilir:

  • Hava durumu ve rüzgâr koşulları hakkında bilgi edinin. Fırtınalı bir havada yelkenle açılmak sizin için tehlikeli olabilir.
  • Can yeleği başta olmak üzere çeşitli güvenlik ekipmanlarını temin edinin. Bu tür ekipmanlar, olası bir kaza durumunda kendinizi korumanızı sağlayacaktır.
  • Yelken yapmadan önce gerekli teknikleri bildiğinden emin olun.
  • Gölde sığ su alanları ve kayalıklar gibi tehlikeli alanlar bulunabilir. Bu tür alanların varlığından haberdar olun.
  • Gölde varsa yasaklı alanlar hakkında bilgi edinin. Bu tür alanlara girmeyin.

Gerekli önlemleri almanız ve bu hususlara dikkat etmeniz, keyifli bir yelken sporu deneyimi elde edebilirsiniz.  

Antalya’da Yelken Sporu Yapılacak Koylar

Antalya, sonsuz mavilik ve eşsiz bir yeşillikle çevrelenmiş çeşitli koylarıyla biliniyor. Ayrıca şehirde bulunan koylar, yelken sporu için son derece ideal. Hem eşsiz manzarası hem de yelken sporuna uygunluğu ile ön plana çıkan Çıralı Koyu, Kekova ve Adrasan Koyu’ndan herhangi birini tercih edebilirsiniz.

Korsan Koyu

Korsan Koyu, yelken sporu için Türkiye’deki ideal destinasyonlar arasında yer alıyor. Rüzgâr çoğunlukla güneybatı yönlü esiyor. En rüzgârlı dönemler nisan, mayıs, eylül ekim aylarıdır. Dalga boyu ise 1-2 metre arasında değişiklik gösteriyor. Orta seviyeli rüzgârı ile Korsan Koyu, özellikle yelken sporuna yeni başlayanlar için eşsiz bir seçenektir.

Çıralı Koyu

Çıralı Koyu, Antalya’nın güneybatısında bulunan bir tatil beldesi olan Çıralı’da yer alıyor. Berrak ve temiz deniziyle ön plana çıkan Çıralı Koyu’nun, mavinin eşsiz tonlarına sahip denizi, ziyaretçilerin burada yelken sporu yapmasını teşvik ediyor. Koy, geniş çam ormanlarıyla çevrili olup aynı zamanda kumlu plajı bulunuyor.

Koyda genellikle hafif ve orta şiddetli rüzgarlar esiyor. Öte yandan rüzgâr genel itibarıyla batı ve kuzeybatıdan esiyor. Aynı zamanda rüzgâr ve dalga, daha çok öğleden sonları artış gösteriyor. Rüzgâr ve dalga koşulları yelken sporunun her zaman yapılmasına uygun olmamakla birlikte zaman zaman koyda sportif aktivitenizi eşsiz bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Yelken sporunu Çıralı Koyu’nda yapmak istiyorsanız sizin için doğru zamanlar, ilkbahar ve sonbahar ayları olacaktır.

Kekova

Antalya’nın Demre ilçesi sınırlarında bulunan Kekova, bir tür antik kenttir. Eşsiz suyu ile görenleri büyüleyen Kekova, sular altında bulunan kalıntılarıyla muhteşem bir manzara sunuyor. Bu nedenle yelken sporu için uygun koşullar ortaya çıktığında, birçok kişinin Kekova’yı tercih ettiği biliniyor.

Kekova’da daha çok küçük dalgalar bulunuyor. Ayrı dalgaların şiddeti küçük ya da orta ölçekte. Daha çok öğleden sonra rüzgârın kuvvetlenmesi ile dalgaların da boyunda artış meydana geliyor. Kekova’yı yelken sporu için tercih etmek istiyorsanız öğleden sonrayı değerlendirmeniz ideal olabilir.

Adrasan Koyu

Sonsuz maviliğiyle yaşam döngüsünü etkileyici bir şekilde sembolize eden Adrasan Koyu, Antalya’da yelken sporları için tercih edilebilecek koylardan bir diğeri. Antalya’nın Kumluca ilçesine bağlı olan bu koy, 2,5 kilometrelik bir kumsala sahip. Denizi son derece temiz ve oldukça berrak.

Adrasan Koyu’nda ziyaretçileri genellikle sakin bir deniz karşılıyor. Fakat özellikle havaların soğumaya başladığı dönemlerde lodos ve poyraz rüzgarlarının da etkisiyle rüzgârda ve deniz dalgasında artış meydana geliyor. Rüzgâr kıyıya dik bir şekilde estiğinde dalganın büyümesine neden olabiliyor. Dolayısıyla Adrasan Koyu, yılın belirli dönemlerinde yelken sporu için idealdir.

Antalya’da Yelken Sporu Yapılacak Marinalar

Doğal ve tarihi güzellikleriyle görenleri büyülemeyi başaran Antalya, yelken sporu için ideal marinalara da sahiptir. Yelken sporu için tercih edilebilecek bir seçenek olan Kemer Marina, yelken dersleri ve yelken kiralama işlemlerinin gerçekleştirilmesini sağlıyor. Bunun yanı sıra restoran ve kafe gibi işletmeleri bulunmakta olup bu tür işletmeler, ziyaretçilerin yiyecek-içecek ihtiyaçlarını gidermelerine katkıda bulunuyor.

Antalya’da yelken sporları için tercih edilebilecek marinalardan bir diğeri de Kaş Marina. Marinada yelken sporu için eğitim alabilir, sportif faaliyetlerinizi eşsiz bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Çeşitli kafe ve restoranları bünyesinde bulunduran Kaş Marina’ya ek olarak Antalya şehir merkezine son derece yakın Antalya Yat Limanı ve tarihi bir liman olan Demre Limanı’nı da tercih edebilirsiniz.

Yorum Yap