Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Gazipaşa Gezilecek Yerler

Turizm merkezi olarak Akdeniz Bölgesi’nde yer Antalya, gezilecek yerler arasından birçok ilçeyi bünyesinde barındırır. Gazipaşa’da bu ilçeler arasında yer alır. Gezilecek yerler bakımından birçok tarihi yer bulunur. Gezilecek yerler bakımından sınırlı seçenekler sunan ilçe, küçük bir yüzölçümüne sahiptir.

Tarihi yerlerin yanı sıra doğal güzellikleri de bulunan ilçede antik kentler öne plana çıkar. M.Ö. 2000 yılına dayanan ilçenin tarihi, milattan önce kurulan Selinus Antik Kent bölgenin tarihi yolculuğunda kilometre taşıdır. Tarihi ve turistik amaç ile gezilecek yerler arasında mağara, mezar ve türbeler yer alır.

Selinus Antik Kenti

Günümüze kadar uzanan en eski antik kent olan Selinus Antik Kent, Gazipaşa’da Koru Mahallesi’nde yer alır. İlçe merkezine uzaklık 3 kilometredir. Özel araç ya da minibüsler ile ulaşım sağlanır. İlçe merkezinin güneyinde yer alan antik kent, kurulduğu dönemde liman olarak kullanılmıştır. M.Ö. 6. Yüzyıla kadar uzanan bir tarihi bulunan antik kent, birçok medeniyetler tarafından hâkimiyet kurulmuştur.

Kent, birçok kültüre ev sahipliği yapmıştır. Antik kentin yapılarında Helenistik, Bizans, Roma ve Selçuklulardan kalma eserler bulunur. En çok dikkat çeken yapı olarak akropol öne çıkar. Helenistik kültüre sahip olun Akropol, yüksek bir konumda inşa edilmiştir. Ayrıca antik kent içerisinde gezilebilecek yerler arasında agora, su kemerleri ve hamamlar de yer alır.

Nephelis Antik Kenti

İlçe sınırları arasında yer alan ve dikkat çeken Nephelis Antik Kent, MüzeKent bölgesinde yer alır. İlçe merkezine 16 kilometre mesafede bulunur. Antik kente ulaşım özel araç ile Mersin Antalya yolu takip edilerek gidilebilir. Antik kente yer alan yapılarda Kilikya mimarisi tercih edilmiştir. Birçok farklı medeniyetlere de ev sahipliği yapan kent eğimli bir arazi üzerinde yer alır. Roma ve Bizans tarafından uzun süre kullanılmıştır.

Görüntüsü harabeyi andırsa da, günümüze kadar ayakta kalan nadir yapılardır. Daha ziyade kenti çeviren sur duvarları ve yüksek konumda inşa edilmiş akropol, nekropol ile tapınaklar detaylı bir şekilde incelenebilir. Rüzgârlı bir noktada yer alan kentin etrafı ağaçları ile örtülüdür. Daha yakına gelince büyük bir alana kurulduğu görülebilir. Tarihi geziler için tercih edilen antik kente girişler ücretsizdir.

Antiocheia Ad Cragum Antik Kenti

İlçenin Güney köy bölgesinde bulunan Antiocheia Ad Cragum Antik Kenti, ilçe merkezine 20 kilometre mesafede yer alır. Ulaşım için özel araçlar kullanılır.  Konumundan dolayı bölgenin doğal güzelliklerinin görülmesine imkân sunan antik kent, Milattan önce 170 yılında inşa edilmiştir.

Bölgede gerçekleştirilen kazı çalışmaları ile büyük öneme sahip olan antik kent, gezilebilecek yerler arasında yer alıyor. Yapılan kazı çalışmalarında Medusa oldukça fazla dikkat çekmektedir. Agora, kilise gezilecek yerler arasında bulunur. Ticari bakımından oldukça popüler olan antik kente girişler ücretsizdir.

Altıkapı Han

Yakacık Köyü sınırlarında bulunan Altıkapı Han’ı, bölgenin tarihi değerleri arasında yer alır. İlçe merkezine 37 kilometre mesafededir. Bölgeye ulaşımlar özel araçların yanı sıra minibüsler ile sağlanabilir. Moloz taşı ve harç ile inşa edilmiş olan Altıkapı Han’ı Dikdörtgen şeklindedir. Kemerli kapılar ile yapılan han, dış görünümü oldukça sağlam olan handaki revak içerisinde birbirine paralel olarak sıralanır. Birbirine kemerli kapılar ile bağlanan mekânlar, yerli ve yabancı turistlerin ziyaretine açıktır.

Gazipaşa ilçesinde yer alan tarihi ve turistik mekânları gezmek için planlama yapabilir, konaklama yapabilirsiniz.

Yorum Yap