Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Gündoğmuş Gezilecek Yerler

Merkeze olan uzaklığı 149 kilometre olan Gündoğmuş, Antalya’nın bir ilçesidir. Doğal olarak Akdeniz ikliminin etkileri görülür. Birçok kişi tarafından fazla bilinmeyen bu bölge ağaçlar ile donatılmıştır. İlçeden geçen Alara Çayı tarımı ön plana çıkarmıştır. Tarım için elverişli olan topraklarda narenciye yetişir.

Bizans ve Selçuklu Dönemlerinde yerleşim yeri olarak kullanılan ilçeye, Eksere ismi verilmiştir. Bölge halkı kışın deniz kenarında yaşarken yazın yaylaya çıkar. Bölge, ilçe olarak 1936 yılında varlığını göstermeye başlamıştır.  Her ne kadar tanınmamış bölge olsa da gezilecek birçok yeri mevcuttur.

Antalya’yı gezmek istediğinizde, Gündoğmuş ilçesinin doğal ve tarihi güzelliklerini görmeyi tercih edebilirsiniz. Diğer ilçelere nazaran gezilecek mekân sayısı az olsa da önemli gezi alanları bulunur.

Piknik İçin İdeal Yer Pınarbaşı

Doğaseverler tarafından tercih edilen yerler arasında yer alır. Piknikçiler için ideal mekân olan Pınarbaşı, tabiat ile iç içe olmak isteyenler için yeşil alanlar barındırır. İlçeye uzaklığı 9 kilometre olan yerde, konaklamak için düşünülmüş yerler de mevcuttur. Asırlardır varlığını sürdüren sedir ve çınar ağaçlarının arasında kendinizi doğa ile baş başa bırakabilirsiniz. Doğal ortamda sedir ve çınar ağaçları sizi karşılayacaktır.

Doğal Gezi Alanı Geyik Dağı

Gündoğmuş sınırlarında yer alan Geyik Dağı ziyaret edilebilecek bir dağdır. 2500 metreye varan yüksekliği ile ziyaretçilerin doğa gezileri için tercih ettikleri bir noktadır. Dağın eteklerinde yer alan Karın, Eğri ve Paşa Gölleri görülecek yerler arasındadır. En çok bilinen Eğri Gölü ilçeye 40 kilometre uzaklıkta yer alır. Doğa gezileri için tercih edebileceğiniz yerler arasında bulunur.

Gündoğmuş ilçesini tercih ettiğinizde, Geyik Dağı ile Eğri Göl’ü ziyaret ederek bu bölgelerde eğlenceli vakitler geçirebilirsiniz. Piknik alanları için Geyik Dağı’nı tercih edebilirsiniz. Doğru bir seçeneği tercih ederek Geyik Dağı’na geldiğinizde, piknik yaparak gününüzü değerlendirebilirsiniz.  Bunun yanı sıra Eğri Göl’e yakın bir mesafede bulunan Güzelbağ Yaylasını ziyaret etmeden gitmek olmaz. Sevdikleriniz ile yaylada piknik yapabilirsiniz. Piknik severler için tercih edilecek doğal alanlardan biridir. Bölgenin çevresinde yer alan doğal mekânlar ile piknik alanları günlük gezintiler için tercih edilecekler arasındadır. Bunun yanı sıra Geyik Dağı’nda yer alan birçok çiçek ile şifalı bitkiler bulunur. Yüzlerce şifalı bitkinin kaynağı Geyik Dağı’nda saklıdır.


Serinlemek İçin Uçan Şelale

Köprülü beldesinde yer alan Uçan Şelale, yazın sıcağında serinlemek için gezilecek yerdir. 50 metre yükseklikten akan şelale doğal güzellikleri ile gelen ziyaretçileri essiz manzara sunuyor. Ayrıca bölgede yer alan çınar ağaçları ortama ayrı bir güzellik katmaktadır.

İlçenin ortasında yer alan Alara Çayı, Toros dağlarının eteklerinden süzülerek ilçenin ortasından geçmektedir. Günlük geziler için tercih edilecek Şelaleye gezi düzenlenmektedir. Gezinin yanı sıra konaklama da yapabilirsiniz.

Gündoğmuş Antalya’ya 149 kilometre mesafede olup, Manavgat’a 71 kilometre uzaklıktadır. Yakın ilçelere olan ulaşım ağı ile kolayca ulaşım sağlanabilmektedir.

Yorum Yap