Skip to content Skip to footer

Serik Gezilecek Yerler

Serik Gezilecek Yerler

Popüler tatil merkezleri arasında yer alan Serik, Antalya’nın tercih edilen ilçelerinden biridir. Özellikle yaz aylarında yerli ve yabancı turistler tarafından ziyaret edilir. Gezilecek yerler için oldukça fazla alternatif sunan Serik, golf sahaları ile de ünlüdür.

Belek, turizm açısından bölgenin en gelişmiş merkezi olmakla birlikte, golf sahalarına sahip olması, doğal güzellikleri barındırması, tarihi yapıları ile oldukça dikkat çeken bir tatil merkezidir. Bunun yanı sıra Bellek, birbirinden güzel plajları ile gelen turistlerin ilgisini çekmektedir.

Serik ilçesini tercih ederek planladığınız tatilde, görülecek yerler listenizi hazırlayarak otel seçeneklerine de göz atabilirsiniz. Hazırsanız gezilecek yerleri not almanızı tavsiye ederiz.

İlk Durak Aspendos Antik Kenti

Listenizde ilk sırada yer alacak olan Aspendos Antik Kent, ilçe merkezine 8 kilometre mesafede yer alır. Bölgeye ulaşım sağlamak için özel araçların yanı sıra taksi ya da dolmuşları kullanabilirsiniz.

Argoslu kolonisler tarafından M.Ö. 1000 yılında inşa edilmiştir. Antik kent denize 15 kilometre mesafededir. Gerek yerli gerekse yabancı turistler açısından yoğun ilgi görmektedir. En dikkat çekici yapılar arasında yer alan Roma Tiyatrosu, büyüleyici görünümü ile ilgi çekmektedir. Dünya genelinde en az hasara uğrayan yapılar arasında yer alır. Aspendos Antik Kent’e belli bir ücret ödeyerek girebilirsiniz.

Doğal Güzellikleri İle Köprülü Kanyon

Serik ilçesinde görülmesi gereken yerler arasında, doğal güzellikleri ile öne çıkan Köprülü Kanyon’u es geçmemek gerekir. Oldukça geniş bir alanı kapsayan Köprülü Kanyon, Isparta’ya kadar uzanan sınırları ile devasa büyüklüğünde olmasın nedeni ile birçok aktiviteye ev sahipliği yapar.

Köprülü Kanyon, rafting sporuna merak saranlar için uğrak yerdir. 25 kilometre uzunluğunda olması, sunduğu imkânların yanı sıra doğal güzellikleri ile de öne çıkmaktadır. Her yıl binlerce rafting sever kanyonu ziyaret eder. Kanyonun çevresinde kamp kurmanın yanı sıra doğa yürüyüşleri ve piknik yapabilirsiniz. Bu arada kanyona girişler ücretsizdir.

Uçansu Şelalesi

Kozan Mahallesi’nde yer alan Uçansu Şelalesi, doğal güzellikleri bünyesinde barındıran yerler arasında bulunur. Şelaleye ulaşımlar özel araçları ile gerçekleştirilir. Denizden ortalama 400 metre yükseklikte olan şelale, yukarı ve aşağı olmak üzere iki adettir. Kaynakları ise Bal ile Havutlu akarsularıdır. 50 ve 70 metre yükseklikten dökülen şelalelerin rahatlatıcı etkisi bulunur. Bu nedenden dolayı hafta sonları yoğun ilgi görür.

Şelaleler tarafından oluşturulan sarkıtlar sıra dışı atmosfer oluşturarak dikkat çeker. Piknik, kamp ve doğa yürüyüşleri ile günlük aktivitelerinizi rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz. Girişler ücretsizdir.


Sillyon Antik Kenti

Birçok medeniyetin etkisinde kalan Serik, gezilecek tarihi eserler ile ilgi görür. Tarihi yapılar arasında bulunan Sillyon Antik Kent, ilçeye bağlı olan Eskiyörük Mahallesinde yer alır. İlçe merkezine olan uzaklığı ise 15 kilometredir.

Yapancı turistler açısından büyük bir önemi sahip olan Sillyon Antik Kent, Büyük İskender tarafından fethedilmeyen yer olarak ayrı bir öneme sahiptir. Antik kente yer alan eser ve yapılar Helenistik, Roma, Bizans ve Selçuklu dönemlerine aittir. Bölgede ziyaret edebileceğiniz yerler arasında sarnıç, tapınak, kale ve antik tiyatro yer alır. 

Yorum Yap